כלבים וחתולים ונחשים, אבוי! מהן חיות המחמד הפופולריות ביותר ברחבי העולם ומדוע הן כפי שהן?

אילו סוגי חיות בית נפוצות ברחבי העולם?

לא לכל האנשים יש חתולים וכלבים. בעוד שלאירופים רבים, כולל הבריטים, הצרפתים והאיטלקים, יש חתולים וכלבים, לאנשים אחרים יש מערכות יחסים שונות איתם. במסורת האסלאמית, כלבים נמנעים כמלוכלכים ומסוכנים, ולכן מעולם לא היה נפוץ שאנשים בעולם המוסלמי מחזיקים חיות מחמד. עם זאת, בסעודיה ובמצרים זה הפך לאופנתי בקרב המעמד הגבוה להחזיק כלבים וחתולים. (כבר בשנת 3500 לפני הספירה, המצרים בייתו חתולי בר מאפריקה, שהפכו לחיות המחמד המוערכות שלהם וזכו לכבוד בזכות יכולתם לצוד נחשים, חולדות ועכברים). בסין מאמינים שחתולים מביאים מזל טוב והם מוחזקים בחנויות ובבתים. ; במדינה יש גם כ-150 מיליון כלבי מחמד, בערך אחד לכל תשעה אנשים. אנשים ביפן מחזיקים ציפורים וצרצרים כחיות מחמד. כמה עמים ילידים בקנדה מאמצים גורי דובים, שועלים, ציפורים וגורי כלבי ים. ואנשים אבוריג'ינים אוסטרלים לפעמים לוכדים גורי דינגו (כלבי בר) ומגדלים אותם לזמן מה לפני שהם נותנים להם ללכת.

למה הכלב שלי מכשכש בזנבו כשהוא שמח לראות אותי?

כלב משתמש בכשכש זנב, הבעות פנים, תנוחת אוזניים, יציבה וקוליות כדי לתקשר. גורים מתחילים לכשכש בזנב כשהם בני שישה עד שבעה שבועות בערך, כשהם מתחילים ליצור אינטראקציה עם חבריהם למלטרת ועם בני אדם. בשלב זה, הגורים מתחילים להשתמש בזנב כאמצעי תקשורת ואינטראקציה חברתית. מומחים לבעלי חיים מאמינים שכשכשוך בזנב הוא בגנים של הכלב: מאז שזאבים (אבותיהם הקדמונים של הכלבים המבויתים של ימינו) רצו בלהקות, תקשורת, בין אם על ידי נביחות, נהימה או כישוף בזנב, הייתה חיונית להישרדות. החוקרים מסכימים שכלב שמכשכש בזנבו ברפיון "אומר" לעתים קרובות שהוא ידידותי או נרגש. עם זאת, כשכשוך בזנב אינו תמיד סימן לחברות: כלב תוקפני עשוי להחזיק את זנבו למעלה ולכשכש רק בקצהו, בעוד שלכלב כנוע או מבוהל יש סיכוי גבוה יותר להחזיק את זנבו למטה ולכשכש בו בנוקשות. חפש את הרמזים האלה בכלב שלך. אם אי פעם תתקרב למישהו אחר, בקש מהבעלים רשות ללטף את החיה לפני יצירת קשר.

למה הכלבים נובחים?

כלבים נובחים כדי לתקשר עם כלבים אחרים ועם בני אדם. כלבים הם צאצאים של זאבים, שהם חיות חברתיות שחיות בלהקות, חולקות רבות מההתנהגויות שמגדירות את היחסים המורכבים הקיימים בתוך קבוצות כאלה של בעלי חיים. כלבי בית מעטים חיים יחד בלהקות (למרות שלעתים קרובות הם מחשיבים את המשפחה האנושית שלהם כלהקה שלהם), אבל הם עדיין משתמשים בהתנהגויות מסובכות הכוללות ריח, ראייה ושמיעה כדי לתקשר.

 

לכלב יש בלוטות רבות המייצרות ריח בהן הוא משתמש כדי לתקשר. הריח שהכלב משאיר אחריו (בשתן, בצואה ובטביעות הכפות שלו) יכול לחשוף את מינו, גילו ואפילו מצב הרוח שלו לכלבים אחרים שמרחרחים לידם. כלב גם משתמש ביציבה, בהבעת הפנים ובתנוחת האוזן והזנב שלו כדי לתקשר עם כלבים אחרים. והוא משתמש בקולו כדי לתקשר באמצעות גניחות, נהמות, יללות או נביחות. כלב בדרך כלל יבלל או יבלל כשהוא במצוקה: כשהוא רעב, קר או סובל מכאבים. נהימה מעידה על כך שכלב כועס ומוכן להילחם. הנביחות מראות בדרך כלל התלהבות.

למה הכלב שלי מיילל לפעמים?

כמו נביחות, נהמות ויללות, יללה היא אחת הצורות הבודדות של תקשורת מילולית שיש לכלבים. שורשיו חוזרים למוצאם של זאבים מכלבים, כאשר זאבי פרא נהגו ליילל כדי לתקשר למרחקים ארוכים. היללה עברה דרך צלילים שונים, מה שעזר לצליל לשאת למרחקים ארוכים יותר. Lobos משתמש ביללות כדי לאפשר לחברי קבוצה אחרים לדעת את מיקומם המדויק אם הם ייפרדו. חברי חבילה אחרים מייללים בתגובה, אישור שההודעה שנשלחה התקבלה. זאבים גם מייללים כדי להרתיע להקה יריבה מלפלוש לטריטוריה שלהם. כלבים כיום עדיין מציגים חלק מההתנהגות הזו. אם תעזוב את הבית, הכלב שלך עלול ליילל כדי לנסות ליצור איתך קשר מחדש. אם היללות נמשכות לאחר שעזבת, זה יכול להיות סימן לחרדת פרידה. ולפעמים כלבים מייללים כדי לבסס את הטריטוריה שלהם.

כמו מיאו ומגרגרים, קשת הגב של חתול היא חלק ממערכת שפת הגוף המורכבת שלו, הקשורה בדרך כלל לתחושת איום. עמוד השדרה של חתול מכיל כמעט 60 חוליות, שמתחברות בצורה רופפת זו לזו, וזה מאפשר לחתול לקמר את גבו בצורה מפתיעה. (לבני אדם יש רק 34 חוליות.)

איך זנב של חתול עוזר לשמור על איזון החיה?

כמעט 10 אחוז מעצמות החתול נמצאות בזנבו, והזנב משמש לשמירה על איזון החיה. זנבו של חתול ממלא תפקיד חיוני ב"רפלקס המיישר" שלו, המאפשר לו לנחות על רגליו לאחר נפילה מגובה. חתולים יכולים לשרוד נפילה ארוכה בזכות הזריזות והאיזון שלהם, אותם הם מפתחים מגיל צעיר. עם הנפילה הנוזלים באוזן הפנימית של החתול משתנה והחתול מסובב את ראשו עד שהוא מתאזן והנוזל מפולס. גוף החתול זז אוטומטית לעקוב אחרי הראש והחתול נוחת על רגליו. חתול גם משתמש בזנבו כדי לתקשר, זנבו של חתול גבוה אומר שהוא מאושר. זנב מכשכש הוא סימן אזהרה שהוא עלול לכעוס או על המשמר, וזנב תחוב קרוב לגופו הוא סימן לחוסר ביטחון או פחד. (חלק מהחתולים, כמו המאנקס, הם חסרי זנב או בעלי גדמי זנב.)

כתיבת תגובה