ללא ספק, חיות מחמד הפכו להיות חבר במשפחה. בכל יום מעריכים אותם יותר, כי מעבר למתן כיף וחברה, לנוכחותם יש השפעה חיובית על הבריאות הפיזית והנפשית של אנשים, מעלה את איכות החיים ותחושת הרווחה.

זה המקרה של מרסלה, שחייה השתנו לאחר שפגשה את רמונה, כלבה קריאולית שלדבריה מעניק לה "אהבת אמת". "כשאני מגיע הביתה והיא מתחרפנת, וקופצת מאושר לראות אותי, זה משנה לגמרי את מצב הרוח שלי. אני יכולה להיות עייפה ולחוצה, אבל היא מקבלת אותי ככה ומשמחת אותי", היא אומרת. בדיוק, אותה רווחה שהם מציעים היא אחד היתרונות העיקריים של חיות מחמד בחייהם של אנשים.

נוכחותם של כלבים, חתולים וחיות מחמד אחרות היא מכרעת במצב הנפשי. הוכח שחיית מחמד היא תרופה מצוינת נגד דיכאון מכיוון שהחברה שלה מגבירה את תחושת הביטחון וההגנה. "האינטראקציה עם חיית המחמד שלנו גורמת לשחרור אוקסיטוצין, הורמון האהבה הידוע, ומייצר בנו רגשות כמו שמחה וביטחון"
תכונות של חיות מחמד כמו נאמנות, חיבה, שמחה, מועברות לבני אדם, ומספקות להם כישורים חברתיים שבאים לידי ביטוי באינטראקציה טובה יותר ובדו קיום עם יצורים חיים. "ההשפעה של בעלי חיים, בעיקר, על ילדים היא חיובית מאוד, כי היא מעודדת אותם לאינטראקציה, לקחת אחריות על הטיפול בהם ולחזק ערכים כמו סולידריות וכבוד", אומר מורנו.

אבל היתרונות הם לא רק רגשיים. להחזיק חיית מחמד יכולה לסייע במניעת מחלות גופניות כמו התקפי לב, מכיוון שבאמצעות הליכה איתם מספר פעמים ביום, אנשים מבצעים פעילות גופנית שגורמת להם פחות לסבול ממחלות לב וכלי דם.

"עם רמונה אני צריך לדבוק בשגרה כי יש לה לוח זמנים לצאת ולהקל על עצמה. אני מרוויחה מזה כי זה נותן לי יותר זמן במהלך היום ואני מנצלת את ההזדמנות להתאמן קצת בבוקר", אומרת מרסלה. בדיוק, מחקר שפרסם איגוד הלב האמריקני קבע שלאנשים שלוקחים את חיית המחמד שלהם לטיול יש 54% יותר אנרגיה במהלך היום.

מרוויחה נוספת מהימצאותם של חיות מחמד בבית היא מערכת החיסון, בעיקר של ילדים, אצלם היא מתחזקת, מפחיתה את הסיכון לפתח אלרגיות ומחזקת את הגוף להילחם בווירוסים אחרים. כך הוכיחה קבוצה של חוקרים פינים שחקרו 397 ילדים מלידה ועד שנת החיים הראשונה וגילו שאלו שהיו במגע עם חיות מחמד היו בריאים יותר.

ההשפעה של בעלי חיים על חייהם של בני אדם כל כך חיובית שאפילו תוכניות בריאות רבות במספר מדינות החלו לכלול יותר חיות מחמד בטיפולים. מלבד כלבי הנחייה, ישנם כלבים אשר עוברים הכשרה לתמוך בחולי סוכרת או פשוט להיות חברת ילדים וקשישים.

אך כדי להפיק מהם את המקסימום, יש צורך לטפל בהם, לקחת אותם לווטרינר ולשמור על בריאותם, שכן חיות מחמד עלולות גם לגרום לאלרגיות או להיות נשאים ומעבירים של מחלות קשות כמו כלבת או טוקסופלזמה. העיקר להגן עליהם כך שגם החיים שלהם יהיו עמידים יותר. "חיות מחמד הופכות אותנו לאנשים טובים יותר כי הם מלמדים אותנו שיעורים כל יום"

כתיבת תגובה